Parafia Kiszewo

 

Wydarzenia

idź do: 2016 2015 2014 2013


ROK 2016

Powrót na górę.

Schody na chór.

lipiec - Deski modrzewiowe, których jeszcze troszkę było na plebani, wystarczyły na nowe stopnie schodów na chór w naszym kościele. Starannej obróbce a następnie montażowi poddał je nasz Parafianin z Bąblińca – Pan Mirosław Witkowiak. Z uwagi na skomplikowaną konstrukcję schodów, po usunięciu starych fragmentów, od dołu do góry, przytwierdzono do starych nowe stopnie i podstopnie. Było co robić, choć jeden dzień wystarczył stolarzowi by dokonać ich montażu.

Kamienie na parkingu.

lipiec - Kiedy budowano kolejny odcinek chodnika w Kiszewie parking przy cmentarzu posłużył jako miejsce składowania kostki brukowej. Nie wiedzieć jednak czemu w pewnym momencie zrobił się z niego plac budowy i składowania ziemi. Budowę zakończono, pozostałą kostkę zabrano, a bałagan pozostał. W końcu trzeba było ręcznie pozbierać kamienie i gruz, tak by było możliwe użycie kosiarki. Z pomocą pośpieszyła przede wszystkim młodzież, gdyż na zaproszenie i prośbę proboszcza odpowiedziało aż czterech dorosłych Parafian.

Remont muru.

czerwiec - Chociaż nie wyglądał jeszcze tak źle wymagał już gruntownego remontu. Konkretne i fachowe działania Pana Tadeusza Bednarka z Kiszewa odsłoniły brutalną prawdę o stanie naszego kamiennego muru przy kościele. Żwir i cement, które umiejętnie połączył w stosowną zaprawę nasz fachowiec, sprawiły że nie było lipy przy naprawie. A było to coś więcej niż delikatna kosmetyka czy mocny makijaż. Dobrodziejowi dziękujemy!

Altana ogrodowa.

czerwiec - Kilka lat temu klerycy wyrównali teren, BUDRO położyło kostkę brukową, aż przyszedł czas na altanę ogrodową za plebanią. Budowy konstrukcji podjęli się Panowie Władysław Kwiatkowski oraz Jarosław Linka z Kiszewa. Obróbki blacharskie do wykończenia dachu dostarczył Pan Maciej Dąbrowski. Swój udział w budowie, mniejszy lub większy, miała również rodzina księdza proboszcza jak i on sam.

Polowanie na czereśnie.

czerwiec - W pradawnych czasach na plebaniach chodziło się do proboszczowskiego ogrodu na jabłka. W Kiszewie na te owoce trzeba jeszcze troszkę poczekać, więc działaniu dzieci poddane zostało drzewo z czereśniami. A że w czerwcu jest już dość ciepło, zamiast wiedzy do głowy postawiono na mały eksperyment z czereśniami do brzucha. Ku radości uczestników – powiódł się!

Powiększony parking.

czerwiec - Przy okazji burzenia garaży, korzystając z obecności na naszym terenie katapliera, wyrwane zostały małe choinki na skraju dotychczasowego parkingu. Zabieg ten pozwolił na połączenie, wcześniej już wyrównanego i ubitego, fragmentu pola za kościołem. Wizualnie i faktycznie parking powiększony w kierunku słupa elektrycznego, w razie konieczności jest gotowy do przyjęcia kolejnych aut.

Burzenie garaży.

czerwiec - Jednym z ostatnich głównych punktów „modernizacji” zabudowań gospodarczych było wyburzenie dwóch garaży, które przylegały do ulicy. Chociaż samo burzenie zajęło Panu Mateuszowi niecałą godzinkę, wywóz gruzu i uprzątnięcie terenu trwało niemalże cały dzień. Pozostaje jeszcze na przyszłość kwestia betonowego ogrodzenia i zieleni w miejscu garaży.

Kosmetyka drzew.

28 maja - Wyciąć czy nie wycinać? Zastanawiało się długo i wielu, w końcu zdecydowaliśmy się przyciąć gałęzie modrzewiowych drzew, rosnących na terenie cmentarza wzdłuż płotu. Podnośnika jak zwykle użyczyło Walko, a pielęgnacyjnym cięciem i kosmetyką drzew zajęli się bracia Andrzej i Marcin Skowron, Mateusz i Szymon Krusicki oraz Adam Wendlandt. Nad całością czuwał oczywiście miejscowy proboszcz.

Bierzmowanie.

23 maja - Dzień po uroczystościach I.Komunii, w kościele św. Józefa w Obornikach, odbyło się bierzmowanie. Uczestniczyli w nim także nasi Parafianie, uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum i nie tylko, którzy z rąk poznańskiego Ks. Biskupa Damiana Bryla, przyjęli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Czy wykażą się tą dojrzałością w najbliższym czasie? Pożyjemy zobaczymy.

1 Komunia Św.

22 maja - Tradycyjnie już, w czwartą niedzielę maja, nasi młodsi Parafianie przyjmowali pierwszy raz Pana Jezusa w Komunii Świętej. Po długich przygotowaniach i oczekiwaniu, nadszedł jednak ten piękny dzień, którego świętość zapewniła nam obecność Chrystusa w dzieciach klasy trzeciej.

Porządki przy kościele.

30 kwietnia - Pośród różnych wyzwań jakie stawiane są w okresie przygotowania do bierzmowania w naszej Parafii, przewidziane jest także sprzątanie terenu otaczającego kościół. Tym razem jednak, udało się posprzątać również i jedno z pomieszczeń w środku. Jak widać młodzież naszego Gimnazjum niespecjalnie zmęczyła się dwugodzinnym sprzątaniem.

Sowa na wieży.

wiosna - Przy okazji badań nad nietoperzami okazało się, że pośród wierzących i praktykujących w naszej Parafii, jest także Sowa Płomykówka. I choć mieszkanie ma od lat zamontowane na oknie w wieży, często zagląda pod kopułę, gdzie udało się ją sfotografować na żywo. Tak się złożyło, że jest to mama trzech młodych sów, które spokojnie dorastają na wieży naszego Kościoła. Cieszymy się, że nie tylko Harry Potter ma swoją sowę, mamy także i my!

Natura 2000.

wiosna - Na poddaszu naszego kościoła, jak zapewne wiemy, znajduje się jedna z najliczniejszych znanych kolonii rozrodczych nietoperza Nocka Dużego. Dlatego też, tak kościół, jak i 2300 ha okolicznych lasów, został zatwierdzony Decyzją Komisji Europejskiej jako obszar Natura 2000. Od maja do końca sierpnia trwają badania - monitoring stanu populacji i stanu siedliska. Jak widać na załączonym obrazku z naszej świątyni nietoperze są!

Świerk na cmentarzu.

9 kwietnia - Świerk pochylał na szczęście w stronę lasu, jednak korzenie dość mocno wrastały już w pobliskie groby. Do tego w przyszłości planowany jest w tym miejscu chodnik. Tak czy inaczej, choć stary i ładny, świerk nieopodal śmietnika został wycięty. Druhom OSP Kiszewo i Panu Grzegorzowi Skowronowi za wycięcie świerku na cmentarzu dziękujemy!

Poniedziałek Wielkanocny.

marzec - A że jak powszechnie wiadomo miejscowy proboszcz przeszkolony do używania „sikawki” jest i odpowiednie dokumenty ma, to czasami korzysta. Okoliczności i mundur jakby inne, a jednak ani śmigus dyngus ani nikt inny za bardzo tymi działaniami się nie zdziwił.

Wielkanoc.

marzec - Przygotowania do tegorocznej Wielkanocy rozpoczęliśmy tradycyjnie rekolekcjami wielkopostnymi od Środy Popielcowej do I.Niedzieli Postu, które poprowadził najpierw Ks. Adam Bajorski, a dokończył Ks. Andrzej Rabij. Ich uzupełnieniem były rekolekcje szkolne w Wielkim Tygodniu prowadzone przez Ks. Radosława Rafała i towarzyszki z Poznania. Po dniach postu nastała upragniona Wielkanoc, w którą weszliśmy mszą św. Wigilii Paschalnej, podczas której przekazaliśmy w wymiarze religijnym sztandar naszej OSP (nadanie urzędowe nastąpi w późniejszym terminie, według strażackich procedur).

Wigilia Paschalna.

marzec - AKT FUNDACYJNY
W obliczu dramatu pożaru remizy OSP w Kiszewie, jaki miał miejsce pamiętnej nocy 26 marca 2015 roku, przypisując św. Florianowi ocalenie strażackich wozów i sąsiednich zabudowań, postanowiliśmy jako Parafia św. Anny i Najświętszego Serca Jezusa w Kiszewie, dołączyć do grona tych, którzy pośpieszyli z pomocą. Dlatego też, dzięki przeprowadzonym zbiórkom pieniędzy, dzięki indywidualnym darczyńcom jak i zaangażowaniu Parafian, przy współpracy z Druhami, niniejszym fundujemy sztandar dla jednostki w Kiszewie.
Mamy świadomość, że tak jak ciało nie może żyć bez ducha, tak jednostka bez swojego sztandaru. Z tym większą radością, wobec dotychczasowej gotowości i udzielonej pomocy przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kiszewie, z nadzieją iż służba ich dokonywać będzie się Bogu na chwałę - ludziom na ratunek, w mieniu mieszkańców naszej Parafii, przekazujemy niniejszy sztandar.

Niedziela Palmowa.

marzec - W czasie tegorocznej Niedzieli Palmowej gościliśmy nie tylko Misjonarzy Świętej Rodziny z Bąblina, którzy tradycyjnie słuchali spowiedzi, lecz również chór parafialny Vici Cantantes z sąsiadującego przez Wartę Popówka. Śpiewana Pasja, towarzyszenie w liturgii i podczas Gorzkich Żali, z pewnością pozwoliło nam lepiej i głębiej wejść w tajemnice Męki Pańskiej rozważane w tym dniu, otwierającym Wielki Tydzień.

Nowy dach.

luty - Prace remontowe szybko postępują. Z pomocą dobrodziejów z Bąblina, Państwa Dąbrowskich i Fedorowicz, zdołaliśmy położyć na garażach nowe pokrycie dachowe z blachy. Wcześniej, drewnianą konstrukcję dachu, z materiału po rozbiórce stodoły, wykonał Pan Wojciech Frąckowiak z Kiszewa.

Remontu ciąg dalszy.

luty - Przy okazji przebudowy budynku gospodarczo garażowego trzeba było pomyśleć również o podjazdach i wjazdach. Za nim jednak pojawiło się cos nowego trzeba było usunąć sporo starego, zwłaszcza tego, co zalegało w ziemi w postaci fundamentów pradawnych budynków ks. Filipowskiego.

Świerk przy kościele.

20 lutego - Mur przykościelny, który ratować trzeba było dodatkowymi nasypami zabezpieczającymi, to jeden z powodów wycinki olbrzymiego drzewa. Zdecydowało o tym przede wszystkim bezpieczeństwo, tak ludzi jak i naszej świątyni. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń do pracy przystąpił Pan Grzegorz Skowron i jego towarzysze z kiszewskiej OSP. Szybko, skutecznie i bezpiecznie powalili świerk i posprzątali teren. Bóg zapłać!

Remont stodoły.

styczeń - Najpierw były marzenia, później konkretne wizje, plany, pozwolenia, i ruszyły prace nad rozbiórką i przebudową parafialnej stodoły i garaży wraz z najbliższym jej otoczeniem. Z pomocą pośpieszył brat ks. proboszcza, Karol Krych, który wraz ze swoimi pracownikami poprowadził główny front robót. Najpierw były nowe otwory i bramy, później rozbiórka dachu, wyburzenie środkowej części, wieniec betonowy nad tym co zostało, itd. itd. Fachowcy wiedzieli jak i co robić, pilnować nie trzeba było.

Wizyta duszpasterska.

styczeń - W śnieżnych okolicznościach, a także i bez śniegu, tegoroczny czas nawiedzenia kiszewskich owieczek przez miejscowego pasterza rozpoczęliśmy i zakończyliśmy w styczniu. Trzy tygodnie czasu, wszystkie wioski, niemalże wszystkie domy i rodziny (frekwencja 94%), mnóstwo wspólnej modlitwy i Bożego błogosławieństwa. A życie już nie długo pokaże co poza wspomnieniami, wpisem do kroniki, itp., z tego wszystkiego wyrośnie.

ROK 2015

Powrót na górę.

Boże Narodzenie 2015.

25 grudnia - Jak co roku tak i tym razem po adwentowych czasie nadeszło Boże Narodzenie. W naszej Parafii byli i tacy, którzy go nie doczekali, tacy, którzy przeżywają je po raz pierwszy w życiu, i zdecydowana większość, ci, którzy Święta obchodzą kolejny raz. Aby przypadkiem nie powiało rutyną religijną i wizualną w naszej świątyni, przenieśliśmy w tym roku Żłóbek z ołtarza bocznego na schody przed ołtarzem głównym. Operacji tej dokonał miejscowy Kościół Domowy i pomocnicy.

Św. Mikołaj.

6 grudnia - Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym, postanowiliśmy w naszej Parafii wzorem św. biskupa Mikołaja, zrobić coś dobrego dla drugiego. Drukarka atramentowa dla przedszkolaków w Kiszewie stała się naszym celem. Poprzez ofiary do puszki po mszach św. oraz indywidualnych ofiarodawców, to co zamierzaliśmy, zrealizowaliśmy. Małe co nieco trafiło do przedszkola!

Adwent 2015.

grudzień - Adwentowemu oczekiwaniu w naszej świątyni tym razem towarzyszył podwieszony wieniec adwentowy. Drabina z Dzieciątkiem obok świecy roratniej i mini dekoracja przy ołtarzu to także stałe elementy obecne pośród nas. Oczywiście nie brakowało także mszy roratnich w kościele parafialnym, a także w kaplicy Stowarzyszenia w Bąblińcu i Misjonarzy w Bąblinie.

Akcja liść.

17 listopada - W październikową sobotę, jak co roku, miała miejsce jesienna „akcja liście” przy kościele. Od godz. 10.00 rodzice i dzieci przygotowujące się do I. Komunii oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania podjęła się trudu pozbierania i wywiezienia tego, co spadło z przykościelnych lip. Jak zwykle – wszystko poszło sprawnie szybko i skutecznie!

Prace porządkowe na cmentarzu.

październik - Wyrównany katapilerem plac po jednej stronie, specjalistycznym sprzętem potraktowana strona druga, oczywiście obie za grobami. Tak się to zaczęło. Do tego renowacja krzyża, naprawa studni i nowa brama z tyłu cmentarza, tzn. stara przykościelna zamontowana na cmentarzu, oraz sukcesywne porządki pomiędzy drzewami na i przy cmentarzu. Wszystko to, z pomocą Panów: Zbigniewa Arciszewskiego, Władysława Kwiatkowskiego, Mariana Pyssy. Wspomnieć trzeba też o nowych porządkach na śmietniku, gdyż wypożyczyliśmy kontener i segregujemy śmieci.

Renowacja naczyń liturgicznych.

październik - Pośród wielu wskazań i zaleceń Dekretu Powizytacyjnego Księdza Arcybiskupa Metropolity było także i to dotyczące kolejnych renowacji sprzętów liturgicznych. To już drugi raz, gdy nasze kielichy itp. oddaliśmy w ręce fachowców w Poznaniu. Całość prezentuje się na załączonym obrazku. Niestety sprzęty się starzeją i zużywają, w kolejce następne czekają.

Renowacja gzymsu na kościele.

lipiec-październik - Rozpoczęliśmy w lipcu, a zakończyliśmy w październiku, prace remontowe gzymsu na naszym kościele. Przy tej okazji pomalowane zostały krzyże na dachach, zewnętrzne ramy i wnęki okienne, gzyms na zakrystii i krzyż misyjny, a także oczyszczono i otynkowano ubytki w zewnętrznej ścianie nad zakrystią. Wszystko to już teraz, po kosztach, za sprawą wykonawcy Pana Artura Wasyniaka z Kiszewka, który zaproponował bezpłatną pomoc i podjął się tego zadania, organizując materiał, ludzi i sprzęt. Mimo wszystko ponieśliśmy jednak koszty, subiektywnie duże, obiektywnie maleńkie, które jednak skutecznie rekompensuje widok odnowionych części. Wszystkim uczestnikom tego dzieła – Bóg zapłać!

80-lecie konsekracji Kościoła.

25 października - Czas szybko płynie. Zauważyliśmy to gdy przyszło nam przeżywać uroczyście 80 lat od konsekracji kościoła. Uczyniliśmy to w niedzielę 25.10.2015r., na mszy św. o 11.00, w czasie której wraz z towarzyszącym nam obornickim chórem Con Brio, odśpiewaliśmy dziękczynne Te Deum, pamiętając o tych, którym zawdzięczamy naszą świątynię, a także modląc się za przeciwników jej powstania. Z racji Jubileuszu nasza Parafianka, Renata Małyszek, przygotowała pamiątkowy folder, który rozdawaliśmy po mszach świętych.

Krzewy przy kościele.

17 października - Krzewy ozdobne pojawiły się na skarpie pomiędzy ulicą a plebanijnym płotem oraz wokół krzyża misyjnego przy kościele. Całość zaprojektowała i rośliny dostarczyła Szkółka Bąblin. Wiele z nich, za sprawą uczynnych Parafian, trwale połączyło się z ziemią. Mamy na dzieje że za kilka lat efekt będzie imponujący, a i teraz jest co podziwiać.

Nowy płot na plebani.

wrzesień - Wystarczyło, że proboszcz wyjechał służbowo na kilka dni, a na plebani powstał wewnętrzny płot. Stary, z płyt betonowych, z upływem czasu, stojąc na skarpie, rozpadł się w znacznej części, a przy demontażu pozostałości, niewiele z niego zostało. Najpierw więc wzmocniliśmy skarpę ziemią z budowy drogi przy szkole, potem odczekaliśmy troszkę aż ziemia naturalnie osiądzie, a później projekt - zakupy – montaż. Panu Zbyszkowi – dziękujemy!

Nowa lampa oświetlająca wieżę kościoła.

wrzesień - Ostatni element z projektowanego oświetlenia wieży kościelnej zamontowany. Projektor ledowy umieszczony na lampie ulicznej sprawił, że jadący drogą przez Kiszewo mogą podziwiać już całą wieżę, wraz z kopułą, za każdym razem gdy świecą lampy uliczne. Członek Parafialnej Rady Ekonomicznej oraz Burmistrz Miasta i Gminy Oborniki w jednej osobie wiedział jak i co zrobić, że wyszło jak wyszło, jasno i ekonomicznie, z korzyścią dla wielu. Dziękujemy!

Nowości w zakrystii.

sierpień - Nasze „zaplecze o ornatowe” wzbogaciło się o nowy ornat i stułę, które w ten subtelny sposób towarzyszyć będą tym, którzy przed ołtarzem zaczną nowe życie w sakramentalnym małżeństwie. Kupiliśmy także dwie nowe poduszki procesyjne (z Sercem Jezusa i Sercem Maryi). Do tego wszystkiego nowy kielich przyozdobiony aniołami, którego używać będziemy w czasie sprawowania Eucharystii. Nie chcemy by pośród wielu działań i prac jakie podejmujemy w naszej Parafii zabrakło tego co służy kultowi – bezpośrednio dotyka i dotyczy samego Boga.

Pielgrzymka parafialna.

7-9 sierpnia - Troszkę w innym terminie, bo w okresie wakacyjnym, jednak i w tym roku, udaliśmy się na pielgrzymkowy szlak, w szerokim tego słowa znaczeniu. Zróżnicowana wiekowo grupa Parafian, wraz ze swym proboszczem, rozpoczęła pielgrzymkę od 1.piatkowej eucharystii w kościele parafialnym, by później poprzez sanktuarium w Pniewach, bunkry w Międzyrzeczu i sanktuarium w Myśliborzu dotrzeć do Szczecina. Po powrocie z Pomorza Zachodniego jest co wspominać.

Odpust św. Anny - nowa figura św. Rodziny.

26 lipca - Tegorocznej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył ks. Adam Sobczyk MSF – główny przełożony Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny. Ks. Prowincjał poświęcił również figurę Św. Rodziny, którą w Roku Życia Konsekrowanego ufundowali Misjonarze Świętej Rodziny, a którą umieściliśmy „kiszewskich ogrodach proboszczowskich”. Tym razem przygotowanie odpustu przypadło mieszkańcom Kiszewa, którym serdecznie dziękujemy, stosownie do wkładu zaangażowania i udziału.

Nowe klęczniki.

lipiec - Wymiana starych klęczników na nowe okazała się koniecznością. Nie tylko wierni w kiszewskiej świątyni przeżywają chwile spotkań z Bogiem, lecz także robaki zamieszkujące w drewnie. Rok temu z pomocą zaprzyjaźnionego stolarza ze Słonaw wymieniliśmy część, teraz pozostałoś – 21 klęczników w ławkach kościelnych. Wszystkie, wraz z drewnianymi podestami, zaimpregnowane i zabezpieczone na przyszłość. Mamy nadzieję, że troszkę nam posłużą.

Renowacja figur w głównym ołtarzu.

lipiec - W ramach przygotowań do jubileuszu 80lecia konsekracji naszej świątyni postanowiliśmy przeprowadzić również renowację figur w ołtarzu głównym. Wszystkie oczyszczone, odświeżone, z nowymi aureolami, już towarzyszą naszej modlitwie; również anioły pod tabernakulum zyskały nowe tło i szaty. Państwu Ewie i Kubie Gawłowicz z Bogdanowa – wykonawcom, za promocyjne i piękne dzieło serdecznie dziękujemy.

Nowe krzesła w kaplicy cmentarnej.

lipiec - Wspólnym wysiłkiem, nie tylko finansowym – przez kolejną tacę inwestycyjną, naszą kaplicę cmentarną wyposażyliśmy w 20 jednakowych nowych krzeseł. Miejmy nadzieję, że i ten element wpłynie korzystnie na ostatnie pożegnanie naszych zmarłych, a i patronka kaplicy – Matka Boża Bolesna, będzie bardziej zadowolona z nowego wystroju.

Błogosławieństwo kierowców i pojazdów

19 lipca - Jak co roku, z racji wspomnienia liturgicznego św. Krzysztofa, odbyło się błogosławieństwo kierowców i pojazdów mechanicznych. Przy tej okazji, kto chciał, mógł złożyć ofiarę, którą jak co roku przekazaliśmy organizacji MIVA Polska, wspierającej misyjne pojazdy polskich misjonarzy.

Nawiedzenie obrazu św. Józefa.

11/12 czerwca - Nasza Parafia dołączyła do tych parafii Archidiecezji Poznańskiej, które w tym roku nawiedziła kopia obrazu św. Józefa z poznańskiego sanktuarium OO. Karmelitów. Przywitaliśmy Go uroczyście w czasie procesji na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, a pożegnaliśmy następnego dnia w czasie specjalnego nabożeństwa przed mszą św. ku czci Naszego Patrona – w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa.

I Komunia Święta.

25 kwietnia - w czwartą niedzielę maja, kilkoro dzieci przyjęło pierwszy raz Pana Jezusa w sposób sakramentalny - w Komunii Świętej. Dzień ten był uwieńczeniem długich przygotowań i zaspokojeniem głębokich pragnień obecności Boga. Jego przedłużeniem był Biały Tydzień.

Wizytacja kanoniczna.

15 kwietnia - Co 5 lat nasza Parafia przeżywa urzędową wizytę jednego z biskupów poznańskich. W tym roku, krótko po Niedzieli Miłosierdzia, nawiedził nas sam Metropolita Poznański - Arcybiskup Stanisław Gądecki. Wizytę tę poprzedziły „odwiedziny” 3 księży, którzy sprawdzali poprawność i jakość parafialnych ksiąg, finansów i katechezy w szkole. Ksiądz Arcybiskup rozpoczął wizytację od modlitewnego spotkania z wiernymi w Stobnicy, która od niedawna jest pełnoprawnym członkiem naszej Parafii. Poprzez spotkania: na Sali gimnastycznej z dziećmi i nauczycielami naszych Szkół, w Bąblińcu i Bąblinie, na cmentarzu parafialnym, z grupami w kościele, dotarliśmy do końca dnia, tj. do uroczystej eucharystii, w czasie której naszej młodzieży klasy 3. gimnazjum została udzielony sakrament bierzmowania. Poza pasterskim błogosławieństwem i wiele wnoszącą obecnością, nieco późnej, Ks. Arcybiskup Metropolita pozostawił dla nas dekret powizytacyjny, w którym wspomniał ze swojej perspektywy co i jak było - jest - powinno być w kiszewskiej owczarni, tak w sprawach duchowych, administracyjnych jak i materialnych.

Nowa tablica.

kwiecień - Przy wejściu na plebanię „pojawiła się” nowa tablica informacyjna. Starą, niewiele mówiącą, zastąpiliśmy nową, nie tylko informującą o miejscu, w którym znajduje się czytający, z kim i z czym ma do czynienia, lecz również przybliżającą nieco patronkę naszej Parafii – św. Annę.

Wielkanoc 2015.

5 kwietnia - Tegoroczne Triduum Paschalne przeżyliśmy z pomocą łaski Bożej w modlitewnej zadumie i kontemplacji, w kościele parafialnym o 19.00. Wigilię Paschalną odprawiliśmy również w Stobnicy. Całość tegorocznych obchodów uświetnił trębacz z Objezierza, który w Wielki Poniedziałek obecny był na mszy św. o 11.00. Na terenie Parafii Triduum odprawiane było również w kaplicy MSF w Bąblinie i RSMU w Bąblińcu.

Oczyszczalnia przydomowa.

- Kiszewska plebania na koniec marca dołączyła do tych domostw naszej Parafii, które posiadają przydomową oczyszczalnię. Korzystając z obecności ciężkiego sprzętu wyrównaliśmy także skarpę za plebanią i kościołem, by w końcu zadbać także o odwodnienie naszej świątyni, poprzez wkopanie nowych rur odprowadzających wodę z dachu.

Pożar OSP Kiszewo.

26 marca - stała się rzecz, która wydawała się niemożliwa – w nocy zapłonęła remiza strażacka. Wielu przypisuje cud św. Florianowi, za sprawą figury którą w zeszłym roku ofiarowaliśmy naszym druhom, gdyż nie wiedzieć dlaczego na chwilę uruchomiła się syrena alarmująca, budząc sąsiadów, którzy zawiadomili kogo trzeba. Szybka akcja pośród ognia i dymu ocaliła nie tylko wozy strażackie ale i świetlicę wiejską oraz sąsiadujące budynki. Straty jednak i tak były ogromne. Nasza Parafia postanowiła ufundować nowy sztandar, gdyż dotychczasowy spłonął.

Nowe stacje drogi krzyżowej.

- 8 stacji w lutym i 6 marcu pojawiło się w naszej świątyni. Droga Krzyżowa jest zarazem nowa i stara, gdyż dotychczasowe zniszczone oleodruki wyjęto ze starych ram, zeskanowano, poddano gruntownej obróbce graficznej i wydrukowano na płótnie zabezpieczając odpowiednio tak jak obrazy, by umieścić je w starych ranach, już bez szyb. Dzieło to było możliwe dzięki fachowości i życzliwości Pan Janaska z Obornik oraz dwóch tac inwestycyjnych. Ich poświęcenie planujemy na tegoroczne Triduum Paschalne.



Nowy baldachim.

- w ramach wielkopostnych dobrych uczynków pamiętaliśmy w naszej Parafii także o tych czynionych nie tylko z myślą o Bogu ale i dla Boga. Do nich należy nowe nakrycie baldachimu, przy zachowaniu starej konstrukcji i drzewców. Do tego dodać trzeba m.in. 4 nowe obrusy ołtarzowe, 2 na ołtarz główny i 2 na ołtarz przy tabernakulum. A wszystko to nie za pomocą czarodziejskiej różdżki lecz dzięki ofiarności Parafian i pomocy Parafianek: Alicji Nowak i Małgorzaty Nosek z Bąblinka.

Rekolekcje Wielkopostne.

18 lutego - tegoroczne rekolekcje wielkopostne, rozpoczynające Wielki Post, wygłosił Ks. Jerzy Sołtysiak MSF, który na co dzień zajmuje się pomocą i wsparciem Misjonarzy pracujących poza granicami kraju. Mogliśmy zatem nie tylko postawić kolejny krok w wielkopostnej pokucie przez post i modlitwę, lecz również w ramach wielkopostnej jałmużny wesprzeć materialnie tych, którzy głoszą Słowo Boże w Europie i na krańcach świata.

Wizyta ks. Generała.

11 lutego - w roku życia konsekrowanego mieszkańców Kiszewa 44, naszą świątynię i parafię, odwiedził Ks. Generał Edmund Michalski – przełożony na cały świat Misjonarzy Świętej Rodziny, któremu towarzyszyli współbracia. Cieszyliśmy się bardzo, że na trasie polskiej wędrówki, z dalekiego Rzymu, mogliśmy przyjąć tak znamienite osoby. M.in. dla upamiętnienia tej wizyty, Ks. Generał, Ks. Prowincjał i Ks. Proboszcz, postanowili w imieniu Misjonarzy Świętej Rodziny ufundować figurę Świętej Rodziny, która w niedalekiej przyszłości stanie w proboszczowskim ogrodzie.

Ogrzewanie Kościoła.

24 stycznia - spełnieniem wielu marzeń okazało się ogrzewanie kościoła parafialnego. Zakup i montaż 16 podławkowych listew grzejnych, 2 promienników pod chórem i 1 w zakrystii, listew w konfesjonałach i przy organach oraz podestu grzejnego za ołtarzem, sfinansowany został dzięki trzebieży parafialnego lasu, wsparciu dobrodziejów z parafii i wszystkich parafian, którzy poprzez niedzielną tacę inwestycyjną zechcieli włączyć się w to dzieło. Zanim jednak popłynął prąd i mogliśmy odczuć troszkę ciepła koniecznym okazała się wymiana tablicy elektrycznej w zakrystii. Urządzenia te to jednak nie jedyne źródło ciepła i przyjaznego klimatu w naszej świątyni.

ROK 2014

Powrót na górę.

Boże Narodzenie.

25 grudnia - i tym razem w budowie szopki pospieszyli strażacy OSP z Kiszewa. Nowością jaką była pasterka o 24.00, była także i łódź strażacka wkomponowana w świąteczną dekorację. W miejscu przez które płynie rzeka Warta i od lat działa OSP trudno dziwić się że i w naszej świątyni pojawiła się łódka. Interpretacje i powody jej obecności są jednak daleko większe aniżeli podane dwa. Jakie? To już odkrywali ci, którzy znaleźli się przy Dzieciątku Jezus w kiszewskiej świątyni.

Oświetlenie Kościoła.

listopad - od wielu miesięcy zapowiadane, oczekiwane, w końcu zrealizowane – oświetlenie kościelnej wieży. Z pomocą pośpieszył radny parafialny rady ekonomicznej i włodarz naszej gminy w jednej osobie, który zadbał o pozaparfialne środki finansowe i wykonawców tej inwestycji. 4 lampy ledowe subtelnie podświetlające wieże i równie piękne 4 wielkie serca w oknach na szczycie wieży, wpisują się od tej pory w nocny krajobraz naszej okolicy.

Akcja Liść.

październik - po rocznej przerwie powróciliśmy do jesiennej akcji grabienia i wywożenia liści wokół kościoła. Do rodziców i dzieci I. Komunijnych dołączyli tym razem gimnazjaliści, którzy i w ten sposób przygotowują się do bierzmowania. Czy liści jest już wystarczająco i jakich jest ich stan sprawdzili jednak wcześniej uczniowie klasy 3. naszej szkoły podstawowej.

Nowa brama na cmentarzu.

25 października - w lipcu powstała brama przy kościele a w październiku na cmentarzu. W przyszłości pojawić się ma również nowe frontowe ogrodzenie. Wcześniej jednak na cmentarzu obok krzyża stanie symboliczny pomnik – miejsce modlitewnej pamięci o zmarłych. Piękno tego miejsca zależy jednak przede wszystkim nie od tych inwestycji, lecz od tych którzy nawiedzają cmentarz i dbają o niego, zanosząc z wiarą swe modlitwy do Miłosiernego Boga za zmarłych.

Anioły w kościele.

25 września - w przeddzień liturgicznego wspomnienia świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów do grona anielskiego w naszej świątyni dołączyły dwa anioły, które w symboliczny sposób adorować odtąd będą Jezusa w tabernakulum. Poza tą piękną funkcją docelowo jeden z nich trzymał będzie wieczną lampkę a drugi naczynko z wodą do obmywania palców po udzieleniu komunii świętej. Anioły te to gipsowe kopie aniołów z ołtarza św. Anny, wykonane za sprawą uczynnych parafian.

Dożynki diecezjalne.

31 sierpnia - XVI Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie miały miejsce w sąsiedniej parafii, na Słonawach, Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez biskupa Zdzisława Fortuniatka. Pośród wielu uczestników tego wydarzenia nie zabrakło i naszych Parafian, czy to w osobie burmistrza, proboszcza, strażaków, parafialnej delegacji czy innych. Do naszej Parafii należało przygotowanie w imieniu Dekanatu Obornickiego wieńca dożynkowego, o co zadbali doświadczeni w tej materii mieszkańcy Bąblina. 2 tygodnie później, na placu przy świetlicy wiejskiej w Kiszewie, odbyły się Dożynki Parafialne, po których pozostały nie tylko miłe wspomnienia ale i pęknięty łokieć proboszcza.

IV Dzień Seniora.

23 sierpnia - długo oczekiwany IV Parafialny Dzień Seniora rozpoczął się uroczystą mszą św. w bąblińskim klasztorze. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tradycję dni poświęconych najstarszym mieszkańcom poszczególnych wiosek, wpisał się kolejny raz i ten w wymiarze całej Parafii. Prawie 90 seniorów, zaproszeni goście i organizatorzy miło spędzili czas sobotniego popołudnia. Niektórzy z uczestników po zakończonych uroczystościach udali się na kontynuację świętowania czy to w gronie rodzinnym czy też do Bąblińca, na wieczorną część bąblinieckich dożynek.

Odpust św. Anny.

20 lipca - tegoroczny odpust parafialny przygotowali mieszkańcy Bąblina (mieszkańcy Kiszewka zadbali o przygotowanie czerwcowych uroczystości ku czci Serca Pana Jezusa). Sumie odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Jerzy Łapiński MSF, dla którego było to równocześnie pożegnanie z naszą Parafią, gdyż od 1 sierpnia pełnić będzie obowiązki proboszcza w Ścinawie Małej w diecezji opolskiej. Za wieloletnią obecność i posługę w kiszewskiej owczarni serdecznie dziękujemy! Nowym mieszkańcem Kiszewa 44 będzie od 1 września ks. Radosław Rafał MSF, który przybędzie do nas z domu zakonnego MSF w Bąblinie.

Mini remont organów.

18 lipca - nasza Parafia skorzystała z generalnego remontu organów w obornickiej farze, gdyż otrzymaliśmy dzięki życzliwości Ks. Dziekana dmuchawę, równie zabytkową jak nasze organy, lecz o większej wydajności i w zdecydowanie lepszym stanie niż nasza. Do wymiany dmuchawy doszedł mini remont polegający m.in. na naprawie elementów dostarczających powietrze, wymianie niesprawnych mieszków, strojeniu, odrobaczeniu, itd. Po tych działaniach kiszewskie organy w całej pełni pozwalają na wydobywanie dźwięków, które skrywają.

Nowa brama.

15 lipca - nowa brama i furtki przy kościele parafialnym uwieńczyły tegoroczne działania przeciwpożarowe w naszej świątyni, będące owocem jesiennych ćwiczeń obornickiej Państwowej Straży Pożarnej i przeprowadzonych kontroli w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Po kosmetyce drzew, wykonaniu stosownych instrukcji i umieszczeniu nowych gaśnic w kościele, przyszedł czas na usunięcie słupka w bramie wjazdowej, który uniemożliwiał swobodny wjazd strażackich aut. Wykonawcy, budowniczym i ofiarodawcom spawanej cynkowanej i proszkowo malowanej bramy i furtek – dziękujemy!

Parafiada.

17 czerwca - na wiosnę każdego roku odbywa się współzawodnictwo sportowe i kulturalne w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Również w naszym regionie odbywała się na terenie kompleksu boisk Obornickiego Centrum Sportu II Regionalna Parafiada Dekanatu Obornickiego. 16 czerwca - dla dzieci ze szkół podstawowych z klas IV – VI, a 17 czerwca - dla młodzieży gimnazjalnej. Każdy dzień rozpoczęty został Mszą św. o godz. 8.00, w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po czym nastąpił wspólny przemarsz ulicami miasta na miejsce rywalizacji. Pod opieką swoich katechetów również nasi młodzi parafianie brali w niej czynny udział, zdobywając także medale.

Pielgrzymka parafialna.

20 - 22 czerwca - w weekend po Bożym Ciele, prawie 50 parafian, wraz ze swoim proboszczem, podtrzymało tradycję corocznych pielgrzymek. Tym razem uczestnicy zawędrowali do Szwajcarii Kaszubskiej, czyniąc z Wdzydz Kiszewskich bazę wypadową do podboju okolicznych terenów, takich jak Szymbark, Będomin – muzeum hymnu, Trójmiasto. Pamiętaliśmy również o odwiedzinach byłego proboszcza Kiszewa – ks. Antoniego Burby MSF w Wielkim Klinczu. Po odwiedzeniu Westerplatte, całość zakończył popołudniowy spacer gdańską starówką i pożegnanie z Neptunem.

Boże Ciało.

19 czerwca - jak co roku, uczestnicy procesji Bożego Ciała wyruszyli z kościoła parafialnego by, przemierzając pola, asfaltowe drogi, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, powrócić do świątyni, odśpiewać dziękczynne Te Deum, jako radość z tego, że Jezus zechciał przejść się obok naszych domów i nam błogosławić. W procesji uczestniczyli także klerycy WSD, dla których było to pożegnanie z kiszewską parafią, gdyż kilka dni później wrócili do Kazimierza Biksupiego.

Pierwsza Komunia.

25 maja - w czwartą niedzielę maja, 12 dzieci przyjęło pierwszy raz Pana Jezusa w sposób sakramentalny - w Komunii Świętej. Dzień ten był uwieńczeniem długich przygotowań i zaspokojeniem głębokich pragnień obecności Boga. Jego przedłużeniem był Biały Tydzień, a pięknym podsumowaniem pielgrzymka dzieci i ich najbliższych, wychowawczynią i ks. Proboszczem do sanktuarium w Gostyniu.

Nowy krzyż.

27 kwietnia - na pamiątkę uroczystości kanonizacji Jana Pawła II parafianie kiszewscy wyszli z inicjatywą wymiany krzyża na nowy w Kiszewie i powieszenia na nim pamiątkowej tablicy. Jego poświęcenie odbyło się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, gdy po nabożeństwie o godzinie 15:00 w kościele, procesyjnie przeszliśmy pod krzyż.





Wielkanoc.

20 kwietnia - jak co roku Niedzielę Zmartwychwstania poprzedziły ceremonie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, przeżywane w kościele parafialnym o godzinie 19:00. Pomocą w wewnętrznym przeżywaniu tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania były nie tylko dekoracje grobu Pańskiego i ciemnicy, ale również nowy ornat z barankiem, ufundowany przez jedną z rodzin parafii. Drugiego dnia Świąt Wielkanocnej radości uczestniczyli także muzycy, którzy zapewnili oprawę Mszy Świętej, przy okazji zbierając ofiary na remont kościoła w Trześni.

Naprawa witraży.

13 kwietnia - w Niedzielę Palmową, przy okazji Mszy świętej, rozprowadzane były palmy - cegiełki, poprzez które można było wesprzeć dzieło naprawy witraży w naszej świątyni. Pomysł na realizację i sfinansowanie tego przedsięwzięcia zgłosił jeden z parafian, co doprowadziło do wymiany około 30 stłuczonych szybek w oknach witrażowych i zabezpieczenia popękanych.

Powrót figur do kościoła.

19 marca - w uroczystość św. Józefa powitaliśmy w naszej świątyni odrestaurowaną figurę św. Józefa, która po kilkunastu latach nieobecności, na nowo towarzyszy naszym modlitwom. Świętemu Józefowi zawierzyliśmy ponownie wszystkich ojców i opiekunów rodzin w naszej parafii, świętość i czystość wszystkich mieszkańców, a także poprosiliśmy Opiekuna Św. Rodziny by zabezpieczał stronę materialną i finansową naszej wspólnoty. Kilka dni później dołączyła do niej figura św. Antoniego.



Rekolekcje Parafialne.

5 marca – Środa Popielcowa – rozpoczęliśmy tegoroczny Wielki Post, nietypowo, bo od rekolekcji parafialnych, które wygłosił ks. Józef Bobeł MSF – od Środy Popielcowej do I Niedzieli WP. Dla dorosłych mieszkańców nauki były głoszone wieczorem, w Kiszewie, Bąblinie i Stobnicy. Dla młodzieży gimnazjalnej i szkolnej w dni nauki szkolnej do południa.



Klerycy w Bąblinie.

od 1 marca - w Bąblinie w domu zakonnym na terenie naszej parafii zamieszkali na pół roku klerycy misjonarze Świętej Rodziny. Ich dom w Kazimierzu Biskupim jest w trakcje poważnego remontu, dlatego jeden semestr studiów będą musieli spędzić tutaj. Pomagają oni także w uporządkowaniu terenu wokół kościoła parafialnego i plebanii oraz posługują jako organiści.



Kosmetyka drzew.

1 marca – z pomocą pospieszyli miejscowi leśnicy, pilarze i ludzie dobrej woli, usuwając gałęzie suche i niebezpieczne z lip otaczających kościół. Pomagali także miejscowi strażacy. Sprzętu użyczyły firmy Walko i Budro.



Rodzinne kolędowanie.

6 stycznia - w kościele parafialnym w uroczystość Trzech Króli o godzinie 16:00 odbyło się godzinne rodzinne kolędowanie. Starsi i młodsi a capella wspólnie pod przewodnictwem proboszcza odśpiewali Dzięciątku Jezus znane kolędy. Pośród parafian obecni byli także mieszkańcy bąblińskiego klasztoru MSF i członkowie Rodziny Serca Miłości Ukrzyżowanej z Bąblińca.

Wizyta duszpasterska.

od 2 stycznia - ks. Proboszcz po raz pierwszy odwiedził wszystkich mieszkańców i błogosławił ich domostwa, rozpoczynając od Podlesia i Wypalanek, a skończywszy na Kiszewie. W tym czasie na wieczornych Eucharystiach pomagali współbracia z Bąblina. Osobno duszpasterz nawiedził RSMU w Bąblińcu i dom zakonny w Bąblinie. Nie zabrakło oczywiście odwiedzin mieszkańców po drugiej stronie rzeki, w Ruksie i Dołędze. Księdzu proboszczowi tradycyjnie towarzyszyli ministranci i marianki.


ROK 2013

Powrót na górę.

Boże Narodzenie.

25 grudnia - świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy podczas Mszy Świętych i pasterek, które odbyły się: o 22:00 w Kiszewie i Stobnicy, w Bąblinie o 24:00. W przyszłym roku pasterka planowana jest na 24:00, są również plany stworzenia żywego żłóbka. W tym roku w kościele nie było tak zimno, nie tylko ze względu na słabą zimę, ale także z powodu zakupu nagrzewnicy.


Wigilijne dzieło pomocy dzieciom.

14 grudnia - jak co roku, i tym razem, młodzież wędrowała po naszej parafii roznosząc świece Caritas i opłatki. Mieszkańcy mieli sposobność do zaopatrzenia się na święta a także materialnego wsparcia akcji ogólnopolskiej oraz naszej parafii.


Odnowiona figura.

8 grudnia - z inicjatywy mieszkańców Kiszewka, dzięki ich wsparciu finansowemu i wykonanym pracom, została odnowiona figura Matki Bożej, od tylu już lat wspierająca w trudach codziennego życia. Jej uroczyste poświęcenie, połączone z błogosławieństwem mieszkańców odbyło się po Mszy św. o godzinie 15, w uroczystość niepokalanego poczęcia NMP.

Nowi strażacy.

24 listopada – w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, kończąc Rok Wiary, w naszej wspólnocie na Mszy o 11:00 poświęciliśmy stroje nowych strażaków w Kiszewie, po odbyciu kursu w PSP w Obornikach i zdaniu egzaminu, uzyskaniu pozytywnych wyników testów medycznych i odpowiednim ubezpieczeniu, czterech nowych druhów i jedna druhna mogą pełnić służbę w OSP z Bożą pomocą. Wśród nowych druhów znalazł się też ks. Proboszcz – pełnoprawny strażak.

Modlitwy ekumeniczne.

25 października- w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych na cmentarzu ewangelickim w Kiszewie odbyło się nabożeństwo w intencji zmarłych. Na zaproszenie mieszkańców na uroczystość przybył również pastor Helmut Brauer z Lubeki, który wspólnie z proboszczem Michałem Krychem poprowadził nabożeństwo, na nowo oddając to miejsce pod opiekę Boga, a zmarłych Bożemu Miłosierdziu. Po mszy złożono także podziękowania Zbigniewowi Arciszewskiemu za odnowienie zniszczonego i zaniedbanego jak dotąd cmentarza.

Zmiana godziny Mszy wieczornej.

1 października - zmiania godziny Mszy Świętej wieczornej – w tym roku od października do Wielkanocy w tygodniu codziennie o 17:00, bez względu na okres liturgiczny i warunki pogodowe. W tym samym czasie wymieniono na nowe oświetlenie wokół kościoła.




Nowe rady parafialne.

Pierwsza niedziela pażdziernika – wybory do rady parafialnej. Po upływie terminu zgłaszania ks. Proboszczowi kandydatur (do końca września), w pierwszą niedzielę października uczestnicy Eucharystii w Kiszewie, Bąblinie i Stobnicy, w ramach ogłoszeń parafialnych głosowali przez podniesienie ręki na reprezentantów poszczególnych wiosek do duszpasterskiej rady parafialnej. Radę ekonomiczną po konsultacjach, ks. Proboszcz mianował sam. Nowe rady dekretem zatwierdził ks. Abp metropolita poznański.

Czyn społeczny.

14 września – w ten dzień zainaugurowaliśmy sobotnie czyny społeczne na nieczynnym starym cmentarzu nad Wartą, każdy, kto miał chwilę wolnego czasu mógł pomóc w sprzętaniu tego ważnego dla naszej tożsamości miejsca, pośród uczestników, swój dzień mieli też gimnazjaliści naszej szkoły, pracując w ramach przygotowania do bierzmowania, wycinkę krzewów zakończyliśmy 19 październka.

Dożynki.

17 sierpnia – Rozpoczęliśmy dziękczynne dożynki w Bąblińcu, Mszą Świętą na której liczne zgromadzili się mieszkańcy, aby dziękować za zbiory. 15 września o godzinie 11:00 w Kiszewie – parafialne dożynki, mieszkańcy poszczególnych miejscowości przynieśli dożynkowe wieńce. Tegoroczne dziękczynienia zakończyliśmy w Kiszewku 6 paździenika.

Nowy proboszcz.

1 sierpnia - ks. Michał Krych MSF - nowy proboszcz i katecheta ustanowiony dekretem ks. Prowincjała i ks. Arcybiskupa, przeniesiony z domu w Kazimierzu Biskupim, dotychczas pracował już w parafiach w Żernicy, Otwocku, Złotowie, ukończył studia z prawa kanonicznego na UKSW w Warszawie, ostatnio pracował jako formator i wykładowca w Seminarium MSF w Kazimierzu Biskupim.

Powrót na górę.